W 1996 roku w tajemniczych okolicznościach znika 16-letnia Harriet Vanger. Po 14 latach od tragedii, dziennikarz i wydawca magazynu „Millenium”, Mikael Blomkvist, otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera – magnat prosi dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist podejmuje się zlecenia, tym bardziej, że postanowił zrezygnować z pracy ze względu na oskarżenia o zniesławienie. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander – młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej

 

Bohaterowie mają bardzo silnie zarysowane osobowości. Lisbeth Salander wzbudza skrajne emocje. Zaledwie dwie osoby były w stanie zdobyć jej szacunek i przyjaźń. Jest to jeden z lepszych kryminałów ostatnich lat. Niewiele potrzeba, by szwedzki dziennikarz zajmujący się na co dzień prawicowym ekstremizmem i rasizmem, postanowił napisać powieść, która zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, zdobytych przez autora na przestrzeni lat.

 

Stieg Larsson stworzył powieść, która w dużej mierze zbudowana została z niekończących się opisów. Dotyczą one zarówno miejsc, w których przebywają bohaterowie, jak i samych wydarzeń. Bardzo szczegółowo przedstawia historię rodu Vangerów. Szwedzki pisarz posługuje się znakomitym językiem, a także posiada łatwość w ciekawym wykreowaniu postaci. Na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. Całość książki sprawia, że czytelnik nie może się od niej oderwać.