Miecz przeznaczenia” to druga część cyklu opowiadań, których bohaterem jest Wiedźmin Geralt z Rivii. Tej postaci znanej i z książek, i z filmu, i oczywiście z gry nie trzeba nikomu przedstawiać. Andrzej Sapkowski – znakomity pisarz fantastyczny wykreował postać kultową już na całym świecie.

Książka zawiera 6 opowiadań. W każdym z nich znajdziemy to, co u Sapkowskiego najlepsze – jedyny w swoim rodzaju styl pisania, osobliwy język, oryginalne postaci i niesamowite przygody. Wiedźmin Geralt jawi się w każdym z opowiadań jako postać o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Nie jest on tylko potworem, na jakiego go stworzono. Los chce, że mimo wszelkich przeciwności Wiedźmin spotyka na swojej drodze czarodziejkę Yennefer – jednocześnie jego miłość i wielkie nieszczęście. Nie może zabraknąć oczywiście poety Jaskiera.

Andrzej Sapkowski w swoich opowiadaniach bardzo często nawiązuje do rodzimej, słowiańskiej mitologii. Robi to jako jeden z niewielu pisarzy i chwała mu za to. Już na samym początku zatem czytamy o bazyliszku i wypychaniu owiec. To przecież historia nam dobrze znana jeszcze z czasów podstawówki. Kto nie słyszał o Szewczyku Dratewce?

Nie bez powodu Sapkowski nazywany jest mistrzem pióra, a jego książki arcydziełami. Opowiadania jego autorstwa mają różny poziom, to prawda. Są te o niezwykle wciągającej fabule i te, gdzie akcja toczy się znacznie wolniej i może nie jest tak pasjonująca. Każde z tych opowiadań napisane jest tak osobliwym, niesamowitym językiem, że nie da się go pomylić z żadnym innym autorem. Sapkowski udowodnił już wielokrotnie, że jest absolutnym mistrzem gatunku.