Mont Everest to jedna z największych i najbardziej niebezpiecznych gór na świecie. W 2006 roku zdobyła ją grupa Falvit® Everest Expedition. Organizatorem wyprawy była Martyna Wojciechowska.

Wyczyn ten był mocno komentowany zarówno przez polskie, jak i zagraniczne media. Co wzbudziło tak duże zainteresowanie? W końcu to nie pierwsza osoba, która organizowała taką wyprawę. Wyprawa ta była tak komentowana, ponieważ dzięki niej, za jednym razem na Dachu Świata stanęło najwięcej Polaków w historii. I to właśnie w tej wyprawie było najbardziej niezwykłe.

Książka jest formą albumu z krótkimi relacjami z tego, co działo się podczas tej niezwykłej wyprawy. Pojawiają się tam również notatki prasowe komentujące wejście na Dach Świata. „Misja Everest” jest formą streszczenia książki „Przesunąć horyzont”, w której Wojciechowska w bardziej szczegółowy sposób opisuje całą wyprawę. Warto więc najpierw sięgnąć po „Przesunąć horyzont’, a następnie zwrócić uwagę na „Misję Everest”. Taka kolejność będzie w tym przypadku najbardziej odpowiednia. Zdecydowanie album ten stanowi wspaniałe uzupełnienie całości historii.

Album z pięknymi zdjęciami śledzi się bardzo przyjemnie. Można zakochać się w widokach, jakie zostały tam przedstawione. Aż każdy chciałby się tam właśnie znaleźć. Jest to zdecydowanie książka, która przypadnie do gustu osobom uwielbiającym góry, tego typu wyprawy, a także zdjęcia z takich podróży. Z pewnością każdy fan wypraw znajdzie tutaj coś dla siebie, co go zachwyci. Można będzie cieszyć się z uzyskania bardzo dobrych rezultatów, które dla każdego będą korzystne.