„Mistrz i Małgorzata” jest nie tylko najważniejszą powieścią XX wieku, ale przede wszystkim jednym z najbardziej tajemniczych dzieł w dziejach literatury. Pełna jest zagadek, symboli i niedopowiedzeń. Mogłoby się wydawać, że o dziele Bułhakowa wiadomo już wszystko. Jednak czytając ją po raz kolejny można odkryć całkiem nowe rzeczy.

 

Można powiedzieć, że książka ta jest zupełnie inna od wszystkich, które do tej pory się czytało. Ma w sobie coś, co trudno jest nazwać. Najważniejsze jest jednak to, że bardzo wciąga, czego nie potrafi zrobić każda książka. Jest to o tyle ciekawe, że nie ma w niej zaskakujących zwrotów akcji, które mogłyby wbijać w fotel. Ale mimo wszystko jest niesamowita.

 

Co sprawia, że książka ta jest taka niesamowita? Być może cuda robi poetycki język Bułhakowa. A może to sama istota książki tak działa na czytelników? Wielu osób do tej pozycji przyciąga przede wszystkim prześmiewczy stosunek Bułhakowa do Rosji tamtych czasów. Miłość Mistrza i Małgorzaty i opowieść o Piłacie to jedne z najważniejszych i najbardziej wciągających wątków tej powieści. Ukazano tu również religię, a także ateistów. Nie można również zapomnieć o groteskowym połączeniu motywów świata nadprzyrodzonego z realiami ówczesnego życia. U wielu osób dużą sympatię wzbudza postać Behemota. Jest to postać, która od samego początku wzbudza sympatię i uwielbienie czytelników. I to w zdecydowanej większości.

 

Warto sięgnąć po tę pozycję, która jest naprawdę wyjątkowa i niepowtarzalna. Szczególnie, że powstała tak dawno.