Autor przedstawia swoją wizję wątku dwóch bohaterów dobrze znanych z Biblii, czyli Chrystusa i Piłata.

Pierwszy na kilka dni przed śmiercią przeżywa moment zwątpienia. Drugi natomiast szuka racjonalnego wytłumaczenie cudu, który miał miejsce. Obaj zmagają się z tajemnicą, której wyjaśnienie jest bardzo trudne, albo może i niemożliwe. W nowej książce, Schmitt zadaje sobie pytanie o celowość i sens życia.

Schmitt przedstawia całkiem inne spojrzenie na Chrystusa i Piłata. Te dwie osoby, które są bardzo dobrze znane przede wszystkim osobom wierzącym, widzimy z całkiem innej perspektywy. Ten pierwszy zastanawia się, jak to możliwe, że jest Synem Bożym, na czym polega jego misja na ziemi. Rozterki i wątpliwości stara się rozwiać najpierw u siebie, a potem przekonuje innych. Z kolei Piłat do końca nie może uwierzyć w zmartwychwstanie „magika”. Szuka racjonalnego wytłumaczenia dlaczego zniknęło ciało Jeszui. Obaj nie są w stanie do końca zrozumieć Boskich Tajemnic.

Ta książka jest formą filozoficznego podejścia do tajemnicy narodzin chrześcijaństwa. Może być cenną lekcją dla osób, dla których wiara ma bardzo duże znaczenie. Na pewno warto po nią sięgnąć, aby zobaczyć nieco inny punkt widzenia niż ten, który został przedstawiony w Biblii. Na pewno pozwoli to na lepsze zrozumienie tego, jak to wszystko mogło wyglądać i na większe zbliżenie się do biblijnych postaci.

Czytając tę książkę można poczuć się tak, jakby czytało się nową, piątą część Ewangelii. Na pewno jest to ciekawe odkrycie, po które należy sięgnąć.