„Mroczne materie” są obok „Władcy pierścieni” jedną z najsłynniejszych trylogii fantastycznych XX wieku. Powieść zawiera odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake’a. Akcja trzech powieści stworzonych przez Philipa Pullmana rozgrywa się w trzech równoległych światach. Nie ma w nich ani Boga ani Stwórcy. Głównym elementem stanowiącym źródło wiary jest Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Wszystkie miejsca odwiedzane są przez parę bohaterów” Lyra oraz Willa. Ich wielką misją jest obalenie Królestwa Niebieskiego, przed czym Lyrę próbują powstrzymać agenci religii. Chcą oni za wszelką cenę zabić Lyrę.

 

„Mroczne materie” to zdecydowanie genialna powieść, w której skład wchodzi „Złoty kompas”, „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Pierwszy tom powieści można określić mianem literatury młodzieżowej. Jednak już kolejne są zdecydowanie bardziej ciekawe i bardziej wciągające. Historie w niej przedstawione zostały ładnie zamknięte, jednak niektórych czytelników mogą pozostawić w lekkim niedosycie. Choć nie ma tutaj żadnych niedopowiedzeń, niektórzy zapewne chcieliby dowiedzieć się nieco wiece.

 

Zdecydowanie wykreowany przez Philipa Pullmana świat jest tym, w którym można się wyjątkowo odnaleźć i zatracić. Można poczuć wyjątkowy klimat świata fantasy, który zawsze jest niepowtarzalny. Pozwala zatracić się bez końca i przenieść w całkiem inny wymiar, co jest arcyciekawe za każdym razem.