Myszy i ludzie” to książka niewielka i raczej niepozorna. Mimo to posiada tak bogatą treść, że uznawana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł światowej literatury.

Bohaterami powieści Steinbecka są dwaj dość specyficzni przyjaciele. George Milton to silny i zaradny mężczyzna. Lennie Small natomiast to gigant z umysłem małego dziecka. Nie zdaje sobie sprawy ze swojej siły fizycznej, czym często przysparza kłopotów sobie i swojemu kompanowi.

Mężczyźni wędrują po Stanach Zjednoczonych. Można ich zaliczyć do wielu ofiar Wielkiego Kryzysu. Nie mają stałej pracy, czasy są trudne. Co ich gna do przodu? Co ich motywuje do tego, by szukać coraz to lepszych miejsc? Ich motorem napędowym są marzenia. Własna farma, na której będą hodować króliki – oto ich główny cel.

John Steinbeck stworzył powieść wielowymiarową. Nie jest to tylko prosta opowiastka o dwóch przyjaciołach, bajka dla dorosłych. To niesłychanie mądra i wzruszająca historia, której słowa zostają z czytelnikiem na długo.

Powieść porusza kilka ważnych tematów. Marzenia i przyjaźń – to dwa piękne, romantyczne i niezwykle ważne motywy, które tu są wyraźnie podkreślone. George Milton mógłby samodzielnie szukać pracy, co byłoby dla niego łatwiejsze, bo jest zaradnym i pracowitym mężczyzną. Lennie tak naprawdę tylko przysparza mu problemów swoją niezdarnością. Mimo to George nie decyduje się na to łatwiejsze życie. On wie, że ważniejsze od pieniędzy, od rzeczy materialnych jest to, żeby posiadać kogoś, kto się nami przejmuje–„ja mam ciebie, a ty masz mnie”.

Myszy i ludzie” to także powieść o problemach jednostki w trudnym świecie, o jej alienacji.

Zachwyca w tym utworze przede wszystkim prostota. John Steinbeck pokazał, że wcale nie jest potrzebne napisane kilkuset stron powieści, aby przekazywała ona jakieś ważne wartości. To, co prawdziwie wartościowe wymaga prostych słów, które mówią same za siebie.

Myszy i ludzie” to powieść, która raz przeczytana zostaje w sercu na zawsze.