Książka jest formą pokazania tego, jak główni bohaterowie przygotowują się do przyjazdu Ojca Świętego. Jest to książka napisana w formie sztuki. Choć wieść o tym, że Papież ma przyjechać do wioski jest zwykłą plotką, wszyscy mieszkańcy górskiej miejscowości przygotowują się na to wydarzenie z dużym przejęciem.

Są w to zaangażowani bez reszty. Przekrój mieszkańców wioski jest podstawowy, taki jak wszyscy dobrze znamy. Każdy ma coś za uszami i każdy chciałby pewne rzeczy ukryć. Niektórzy są wielkimi grzesznikami, inni mniejszymi. Dla każdego jednak wiara jest czymś ważnym i cennym w życiu. Oczywiście, wśród mieszkańców są również agnostycy. Fabuła cały czas krąży wokół plotki, jaką jest przyjazd Papieża do Polski. Wszystkie rozmowy mieszkańców skupiają się właśnie na tym wydarzeniu. Nic innego nie liczy się tak bardzo, jak właśnie to wielkie wydarzenie.

Sztukę czyta się szybko. Wiele osób może zastanawiać się, po co w ogóle Pilch napisał książkę o takiej tematyce. Wystarczy jednak doczytać ją do końca, aby wszystko stało się jasne. Jej przesłanie jest bardzo proste, a wręcz banalne. Na pewno będziemy zaskoczeni kończąc książkę, co autor chciał nam pokazać.

Książka może nie spodobać się osobom, które nie lubią czytać sztuk. Może być dla nich taka forma zbyt męcząca. Temat jest natomiast bardzo ciekawy, więc być może to większość osób przekona do sięgnięcia po tę właśnie pozycję. Na pewno nie będzie się tego żałowało, ponieważ książka jest naprawdę bardzo ciekawa. Będzie się ją czytało z dużą przyjemnością.