Veronica Roth zyskała ogromną popularność swoją bestsellerową trylogią „Niegodna”. W „Naznaczonych śmiercią” udowodniła, że jej możliwości, wyobraźnia i talent literacki są jeszcze większe, że przed czytelnikami jeszcze wiele prawdziwych dzieł jej autorstwa.

Veronica Roth stworzyła ogromne, bardzo rozbudowane międzygalaktyczne uniwersum. Na jednej z planet żyją dwa wrogie sobie państwa: Shotet i Thurne. Lud Shotet to doskonale wyszkoleni wojownicy rządzeni przez okrutnego Ryzeka. Lud Thurne to ludzie łagodni, który największą wiarę pokładają w wyroczni i jej wizjach. Dwójka głównych bohaterów to przedstawiciele obu tych narodów.
Cyra jest siostrą tyrana rządzącego Shotet. Nazywana jest biczem Ryzeka. Ma pewne zdolności, które sprawiają, że jest idealnym narzędziem do torturowania wrogów. Skwapliwie wykorzystuje to Ryzek.
Akos pochodzi z Thurne. Na jego oczach żołnierze Shotet mordują jego ojca. On sam zostaje porwany i więziony przez swoich wrogów, których darzy wyłącznie nienawiścią.
Cyra i Akos zmuszeni są do spędzania ze sobą czasu. Początkowo, co oczywiste, nienawidzą się wzajemnie. Udaje im się jednak tę trudną barierę pokonać. Stwierdzenie, że zaczynają sobie ufać, byłaby ogromnym uproszczeniem. Interakcje zachodzące między tą dwójką zostały przez autorkę opisane w bardzo dokładny z psychologicznego punktu widzenia sposób. Stanowią ważną i niezwykle ciekawą część powieści.

Nie bez powodu „Naznaczeni śmiercią” to prawdziwy bestseller. Veronica Roth stworzyła pokaźne i bardzo dojrzałe dzieło. To powieść wielowymiarowa i wielowątkowa. Autorka zadbała o każdy aspekt nowo stworzonej przez nią rzeczywistości. Wymyśliła historię, ideologię, kulturę, zwyczaje, nawet roślinność. Nie jest to historia łatwa, wymaga skupienia i cierpliwości. Warto jednak czas i uwagę jej poświęcić, ponieważ opowieść jest naprawdę wyjątkowa.