Syn sławnego pisarza, Christopher Tolkien zebrał niedokończone opowieści, materiały, nad którymi pracował jego ojciec i stworzył z nich książkę, która uważana jest za obowiązkową pozycję dla fanów Śródziemia i fantastyki w ogóle.

Historie zawarte w „Niedokończonych opowieściach” stanowią uzupełnienie, czasem wyjaśnienie znanych z „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” oraz „Silmarillonu” historii. Tolkien stworzył bardzo rozbudowany i dopracowany pod każdym względem świat Śródziemia. Jego sposób wykreowania takich fantastycznych ras jak krasnoludy, elfy, enty i inne utrwalił się w literaturze światowej i stanowił niejednokrotnie bazę do budowania tych postaci w innych książkach, grach czy filmach. „Niedokończone opowieści” odpowiadają na wiele pytań, wyjaśniają niektóre domówienia. Są to opowieści niedokończone, nad którymi autor cały czas pracował. Świat Śródziemia wciąż żył, zmieniał się, otrzymywał nowe cechy i dodatkowe elementy. Autor nie skończył pracy nad tymi historiami, nie zdążył przed śmiercią.

„Niedokończone opowieści” nie są łatwą lekturą, ponieważ stanowią zbiór różnych historii, czasem urwanych, no i właśnie niedokończonych. Tę książkę się raczej studiuje, a nie czyta. Może posłużyć jako obszerne kompendium wiedzy.

W książce znaleźć można m.in. opowieść o Tuorze i jego przybyciu do Gondolinu, historię Galadrieli i Celeborna, wyprawie do Ereboru i poszukiwaniu Pierścienia, opis wyspy Numenor i inne.

„Niedokończone opowieści” można potraktować jako wstęp do Historii Śródziemia„.Każdy, kto poznał którąkolwiek z powieści Tolkiena o Śródziemiu, powinien po tę pozycję sięgnąć.