Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. „Nielegalni” jest rozbudowanym thrillerem będącym mieszanką sensacji i powieści szpiegowskiej. Dodatkowym atutem książki jest to, że fabuła została osadzona w realiach polskich służb specjalnych.

Powieść traktuje o nielegałach. Są to supertajni szpiedzy umieszczeni w obcych państwach. Otrzymują zupełnie nowe tożsamości. Żyją tak wykreowanymi życiami przez długie lata. Tacy szpiedzy nie posiadają ochrony prawnej. „Nielegalni” traktuje o agentach wywiadu Polski, Szwecji, Ukrainy i Rosji.

Do Instytutu Pamięci Narodowej dociera informacja o tajemniczej skrzyni zakopanej w ruinach twierdzy brzeskiej. Zawiera ona sensacyjne archiwa pochodzące jeszcze z czasów wojny. Na miejsce docierają najpierw agenci polskiego wywiadu z ich asem Konradem Wolskim na czele. W dotarciu do tajemniczego celu staną im na drodze rosyjskie służby specjalne.

Jednocześnie poznajemy obywatela szwedzkiego Hansa Jorgensena, który w rzeczywistości jest agentem radzieckiego wywiadu od dziesięcioleci działającym na Zachodzie.

Oba te wątki, a także wiele innych, dalekich i pozornie niezwiązanych ze sobą łączą się ze sobą. Dzięki temu otrzymujemy misternie skonstruowaną, bardzo skomplikowaną i niezwykle wciągającą historię. Szczególnie spodoba się ona miłośnikom powieści szpiegowskich, tym, którzy lubują się w tematach służb specjalnych, wywiadów różnych krajów.

Autor precyzyjnie dopracował opisy agentów służb specjalnych. Mają oni swój charakterystyczny język, posługują się swoim żargonem. Konrad Wolski, as polskiego wywiadu to postać bardzo charyzmatyczna, genialny przywódca, który dowodzi swoją grupą agentów w perfekcyjny sposób.

Nielegalni” to powieść bardzo wciągająca, ciekawa i warta uwagi. Jej duży rozmiar liczący 800 stron na pierwszy rzut oka może nieco odstraszyć. Język powieści jest jednak prosty i dynamiczny, dlatego książkę można przeczytać bardzo szybko.