Niewinny” to kolejny wciągający bez reszty thriller Harlana Cobena, w którym normalny i spokojny człowiek zostaje wystawiony na ciężką próbę.


Matt Hunter przeżył już wiele. Kiedyś na skutek strasznego wypadku przypadkowo zabił mężczyznę. Nie mógł się otrząsnąć po tym. Dla tak wrażliwego i dobrego człowieka nawet fakt, iż to był prawdziwy wypadek, nie pozwalał przejść nad takim wydarzeniem do porządku dziennego. Matt odbył karę czterech lat więzienia. Został wypuszczony i rozpoczął życie od nowa. Po dziewięciu latach wydaje się, że wszystko wraca do normy. Jest prawnikiem i odnosi duże sukcesy. Jest w związku ze wspaniałą kobietę, z którą niedługo będzie miał dziecko. Małżeństwo planuje także zakup domu. Wydaje się, że wszystko, co złe, Matt ma już za sobą. A jednak – los bywa bardzo okrutny. Pewnego dnia mężczyzna dostaje na swoją komórkę dziwnego MMS-a, na którym widzi swoją żonę z obcym mężczyzną. Do jego domu przychodzi policja. Okazuje się, że policjanci badają sprawę zabójstwa mężczyzny, który od jakiegoś czasu śledził Matta, czego on nawet nie był świadomy. Dookoła bohatera pojawia się mnóstwo zagadek, których w żaden sposób nie jest w stanie wytłumaczyć. Okazuje się, że żona Olivia jest zupełnie inna, niż się wydawało. Matt jako były skazaniec czuje się w pewien sposób naznaczony. Bardzo łatwo jest go oskarżyć za jakąś zbrodnię, bo przecież już jednej dokonał. Przed bohaterem trudna walka: o ocalenie rodziny i oczyszczenie swojego imienia.


Harlan Coben to autor niezwykle płodny i pomysłowy. W każdej jego powieści można znaleźć mnóstw ciekawych wątków, najróżniejszych postaci, które jednak potrafi spójnie połączyć w intrygującą całość. Zakończenie „Niewinnego” dosłownie zwala z nóg, jest zupełnie nieoczekiwane. Cała książka prezentuje się naprawdę ciekawie.