Obserwator” to powieść uważana za jedną z najlepszych i najbardziej wciągających w twórczości niemieckiej pisarki, Charlotte Link.

Samson to starszy, samotny i nieszczęśliwy człowiek, którego wielu uważa za dziwaka. Wszystkie zachowania, często dość nietypowe dla innych ludzi, warunkowane są przede wszystkim ogromną samotnością tego człowieka. Nie ma pracy, żadnych znajomych, nie utrzymuje żadnych czynnych kontaktów z innymi ludźmi. Jest zupełnie szary, nie wyróżnia się z tłumu. Samson ma ponadto bardzo dziwny zwyczaj, który na pewno nie przysporzyłby mu żadnych znajomych. Uwielbia podglądać ludzi. Prowadzi skrupulatne zapiski ze wszystkich szczegółów życia swoich sąsiadów. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje jednak piękna Gilian Ward. Samson bez przerwy obserwuje jej idealne życie, a które składa się atrakcyjny mąż, doskonała wręcz córeczka oraz bardzo dobrze prosperująca firma. Samson zaczyna dostrzegać jednak, że to perfekcyjne życie Gilian jest tylko pozorne. Zauważa, że za to piękną fasadą kryje się coś o wiele mniej przyjemnego.

W tym samym w Londynie grasuje seryjny morderca, którego ofiarą padają starsze, samotne kobiety. Co seria brutalnych zbrodni ma wspólnego z dziwacznym Samsonem?

Charlotte Link udało się stworzyć nie tylko zagmatwany i wciągający wątek kryminalny. Stworzyła również bardzo dokładne i spójne portrety psychologiczne postaci, szczególnie Samsona. Poruszyła tak ważne problemy społeczne, jak wykluczenie, samotność, molestowanie seksualne.

Niesamowity efekt dało także umieszczenie akcji w śnieżnej, zimowej scenerii. Znacząco zwiększyło to grozę i podkreśliło atmosferę tajemnicy i zbrodni.