Odkąd cię nie ma” to bardzo ciepła powieść młodzieżowa zachwycająca swoim magicznym klimatem.

Emily to spokojna i skromna dziewczyna. Nie umawia się z chłopakami, nie chodzi na imprezy. Jej życie zmienia się diametralnie, kiedy poznaje szaloną Sloane. Ona jest z kolei jak tornado, które przewraca do góry nogami całe spokojne do tej poty życie Emily. Pewnego dnia tuż przed kolejnym latem Sloane znika bez śladu. Nie pozostawia po sobie kompletnie żadnej wiadomości. Nikt nie ma pojęcia, gdzie może być. Emily jest bardzo zaniepokojona losem swojej przyjaciółki. Jedynym śladem po Sloane jest tajemnicza lista rzeczy do zrobienia. Zawiera ona trzynaście wyzwań, prawdziwych przygód, które akurat dla Emily wydają się niemożliwe do wykonania. Wiązałyby się bowiem z przełamywaniem największych lęków. Mimo wszystko Emily postanawia spróbować sprostać tym wyzwaniom. Liczy na to, że dzięki temu trafi na ślad przyjaciółki i w końcu ją odnajdzie.

Akcja powieści oparta jest nie tylko na przygodach Emily. Każda pochodząca z listy związana jest bowiem z jakimś wyzwaniem, jakiś konkretnym lękiem dziewczyny. W miarę skreślania kolejnych zadań z listy staje się ona coraz silniejsza i bardziej pewna siebie.

Odkąd cię nie ma” to historia nie tylko o przygodzie życia. Autorka dużo miejsca poświęca również pokonywaniu lęków i walce takiej w ogóle w życiu codziennym. Podkreśla też siłę przyjaźni. Jest to więź niezwykle silna, często nawet silniejsza niż więzi rodzinne. Jak się jednak okazuje, nie oznacza to, że właśnie dla przyjaźni trzeba poświęcić wszystko.