„Pan Tadeusz” to arcydzieło literackie oraz epos narodowy. Epopeja stała się dla wielu pokoleń źródłem natchnienia, fundamentem patriotyzmu, a także zbiorem starodawnych szlacheckich tradycji. Można tutaj zobaczyć dawne gusta i obyczaje, stroje, a także zabawy. „Pan Tadeusz” przynosi zamknięty obraz określonego narodu i jego specyficznych cech w określonej epoce.

 

Bohaterowie epopei narodowej przedstawiają wachlarz ludzkich charakterów. Wszyscy diametralnie się od siebie różnią, a jednocześnie Mickiewiczowi udało się przedstawić w zręczny sposób przywary całego polskiego społeczeństwa. Nieodłącznym elementem utworu jest ironia. Wyśmiewa i drwi najbardziej wstydliwe cechy Polaków. Warto zwrócić uwagę na to, co robić szlachcice. Epopeja jest tak wspaniała, ponieważ Mickiewicz ciągle miesza style. Najpierw pisze o zajeździe, czyli patriotycznym akcie, by później opisać spitych do nieprzytomności Polaków.

 

Cechą charakterystyczną „Pana Tadeusza” są także bardzo barwne opisy przyrody, choćby matecznik, w którym żyją zwierzęta nieskalane ludzkim wpływem. Opisy przyrody są w stanie pobudzić wszystkie zmysły. Czytając tę książkę można sobie wyobrazić jak to wszystko wyglądało, co jest niezwykle ciekawe.

 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że „Pan Tadeusz” to najważniejsza powieść w dziejach polskiej literatury. Każdy Polak powinien ją przeczytać. Znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Ale nie warto po nią sięgać jedynie z samego obowiązki, ale dla przyjemności. Jest to książka warta przeczytania przez każdego Polaka.