„Parabellum. Głębia Osobowości” to trzeci i ostatni tom powieści historycznej, która zdobyła duże uznanie wśród czytelników. Akcja rozgrywa się w 1940 roku w ogarniętej wojną Europie. Europę zalewa fala nazizmu.

Polacy resztkami sił walczą z okupantem. Ich człowieczeństwo zostaje wystawione na poważną próbę. Czy ją zdadzą? Bracia Zaniewscy wyruszają w długą i niebezpieczną podróż. Po odnalezienia przyjaciela z armii, Bronek chce przedostać się na zachód. Nie wszystko jednak idzie po jego myśli. Decyzja, którą podejmuje pod wpływem chwili zupełnie odmienia jego los. Tymczasem Staszek rozdzielony z Marią jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Powieść jest zakwalifikowana do działu książek historycznych, co wielu czytelników może zniechęcić. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wiele jest tutaj wątków kryminalnych. Historyczna jest jedynie data rozgrywanych wydarzeń. Nie należy obawiać się natłoku historycznych odniesień. Na pewno ich nie będzie aż tak dużo. Jest to świetna opowieść, którą powinien poznać każdy. Ciąga i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Aż żal, że jest to ostatni tom z serii. Przez trzy tomy można było zżyć się z odważnymi braćmi Zaniewskimi, którzy walczyli o godny los dla siebie, jak i dla całej Polski, po drodze napotykając na wiele przeciwności losu. Zdecydowanie jest to interesujące lektura, która zaciekawi zarówno miłośników historii, jak i osoby, które uwielbiają twórczość Remigiusza Mroza. Autor pokazuje się w tej serii z nieco innej strony, co jest równie ciekawym i oryginalnym wcieleniem.