Perswazje” to kolejna urocza powieść Jane Austen. Autorka z ogromną dawką ironii i humoru opisuje angielską szlachtę początku XIX wieku, jej liczne przywary, a także zalety.

Główną bohaterką powieści jest Anna Elliot. To młoda kobieta o bardzo dobrym sercu, ogromnej wrażliwości, także mądrości. Anna kieruje się zdrowym rozsądkiem, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród rodziny. Jej ojciec i siostry to bowiem osoby przede wszystkim próżne, o których trudno powiedzieć coś dobrego. Anna przed kilkoma laty zrezygnowała z miłości swojego życia. Pod wpływem namów, dobrych rad i właśnie tytułowych perswazji zerwała zaręczyny z Fryderykiem Wentworthem, którego szczerze kochała zresztą ze wzajemnością. W wyniku tego mężczyzna wyjechał. Po kilku latach Anna i Fryderyk znowu się spotykają, ale czy dawne uczucie naprawdę wygasło?

Kolejny raz Jane Austen udowadnia, że była niezwykle dobrą obserwatorką. Szlachta angielska w jej książkach opisana jest jako pełna różnych słabostek i przywar. To w większości ludzie próżni, raczej płytcy, których nie interesuje nic poza plotkami. Ważniejsze od mądrości jest to, co mówią i myślą inni; także to, by zachować pozory. Na szczęście trafiają się jednostki bardziej sympatyczne jak choćby Anna, Fryderyk czy niezwykle ciepła rodzina Musgrove’ów. Takich osób jest niewiele i niestety nie są przez większość zbyt dobrze traktowane. Czy to im w jakiś sposób szkodzi? Raczej nie.

Jane Austen tworzy kobiety perfekcyjne. W „Perswazjach” mamy Annę Elliot, która nie ma właściwie żadnych wad. Takie wyidealizowanie tej postaci jest charakterystyczne dla autorki i może niektórym przeszkadzać. Jest w tym jednak mnóstwo uroku, tak jak w ogóle w powieściach tej wspaniałej angielskiej autorki, jaką była Austen.