Książka jest podsumowaniem Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie ogłoszonego w Boże Narodzenie 2003 roku. Tom zawiera 33 współczesne opowiadania będące zapisem obecnego życia w Polsce.

Jest to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów twórczości Pilcha. Będzie można mieć w jednym miejscu dostęp do wszystkich opowiadań, jakie ten autor napisał. Taki zbiór jest bardzo cenny i pokazuje przekrój całej twórczości tego niezwykle płodnego pisarza, który pokazuje rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, z dużą dawką humoru i ironii. Jest to bardzo cenne spojrzenie.

Zawarte w książce opowiadania są krótkie. Niektóre z nich są dobre, inne słabsze. W końcu nie da się napisać wszystkiego na równym, jednym poziomie. Pilch miał w swojej twórczości okresy bardzo dobre i bardzo słabe. Wszystkie one zostały zgromadzone w tej właśnie książce. 33 opowiadania będzie się czytało z dużą przyjemnością. Tym bardziej, że są one współczesne i jak najbardziej aktualne.

Zbiór jest lekki i zabawy. W związku z tym, opowiadania będzie się czytało z bardzo dużą przyjemnością. Całość można będzie pochłonąć w bardzo szybkim tempie. Być może nawet zbyt szybko. Na pewno jednak nie będzie się żałowało zakupu tego zbioru. Będzie to prawdziwa gratka dla fanów twórczości Pilcha. W jednym miejscu będą oni mieli kilkanaście opowiadań swojego mistrza. Na pewno będzie to świetny sposób na przypomnienie sobie wielu opowiadań Pilcha i także zwrócenie uwagi na te nowe, do których do tej pory się nie dotarło. Będziemy na pewno czytali tę książkę z dużą przyjemnością. Warto po nią sięgnąć.