„Pokuta” to powieść o wielowarstwowej fabule, która porusza temat miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Książka została uznana za arcydzieło. Odkrywa meandry ludzkiej świadomości.

 

Akcja powieści osadzona została w roku 1935. Trzynastoletnia Briony Tallis jest świadkiem sceny miłości między młodym Robbiem, a swoją starszą siostrą Cecilią. Wyobraźnia dziewczyny podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia. Prowadzi to do tragedii. W tym czasie wybucha II wojna światowa. Briony zostaje pielęgniarką. Jednocześnie jest również pisarką. Zdaje sobie sprawę, jak wielkie zło wyrządziła w swoim życiu. Pisarstwo jest dla niej pewnego rodzaju pokutą. Kolejne wersje pisanej przez nią opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy tego, co wydarzyło się kilka lat wcześniej. Czy dzięki pokucie, jaką ponosi będzie w stanie odkupić swoją duszę?

 

Każda kolejna strona książki sprawia, że nie można się od niej oderwać. Opowieść skutecznie absorbuje uwagę czytelnika. Autor w znakomity sposób posługuje się wielowątkową fabułą. Zabiera czytelnika w niesamowitą podróż w czasy, których on nie zna. Odbiorca może towarzyszyć bohaterom we wszystkich sytuacjach, które stają się ich udziałem. Ciekawa jest tu również warstwa narracyjna, która jest niezwykle dopracowana i rozbudowana. Książka od pierwszego zdania oczarowuje i sprawia, że mamy ochotę czytać ją na okrągło. Zdecydowanie czytając tę powieść nie można nudzić się nawet przez chwilę. Pochłoniemy tę książkę z prawdziwym zaciekawieniem. Warto po tę lekturę sięgnąć.