Pragnienie” Richarda Flanagana to wyjątkowa książka napisana przepięknym językiem. Dzięki niej czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu arcyciekawych faktów z historii literatury, także z historii czasów kolonizacji. Wszystkie te fakty wplecione są w piękną i wciągającą fabułę.

Pierwszym miejscem akcji jest Ziemia van Diemena, która po wielu latach zostanie nazwana Tasmanią. To miejsce gorące, duszne, którego rdzennymi mieszkańcami są Aborygeni. Jednocześnie jest to brytyjska kolonia karna, w której władzę sprawuje Protektor. Na wyspę przybywa znany z historii żeglarz i badacz John Franklin wraz z żoną, lady Jane. Kobieta bierze pod swoją opiekę aborygeńską dziewczynkę, Mathinnę, którą uważa za dzikuskę. Postanawia ją ucywilizować.

Po wielu latach od przybycia na wyspę John Franklin wyrusza na jedną ze swoich ekspedycji na Arktykę. Po jakimś czasie słuch po nim zaginął. Pojawiają się jednak pogłoski na temat rzekomych haniebnych czynów, do jakich doszło wśród załogi Franklina. Miało tam dochodzić nawet do aktów kanibalizmu. Lady Jane za wszelką cenę próbuje oczyścić imię swojego męża i do tego zatrudnia osobę według niej najbardziej do tego odpowiednią pod wieloma względami – samego Charlesa Dickensa.


W tym właśnie momencie na scenę wkracza wybitny pisarz w historii światowej literatury. Mamy okazję poznać przy okazji kulisy powstania jego wielkiego dzieła, jakim jest „Oliwier Twist”. Dickens postanawia wystawić sztukę na podstawie wypraw Franklina. Daje się jednak tak ponieść pracy, że w międzyczasie zupełnie zapomina o powziętych na początku postanowieniach.

„Pragnienie” to książka niezwykle wartościowa. Autor posługuje się pięknym, kunsztownym, bardzo plastycznym językiem. Dzięki temu czytelnik może znakomicie odczuć klimat opisywanych miejsc. Można poczuć mglisty, mroczny Londyn, duszną i gorącą Tasmanię. Pod względem języka zachwycają także opisy mroźnej Arktyki. W ten sposób jeszcze lepiej można poczuć beznadziejną sytuację Franklina, który wie, że jest to jego ostatnia wyprawa.

Powieść Flanagana traktuje jednak przede wszystkim o tytułowych pragnieniach, o planach i marzeniach. Każdy z bohaterów czegoś pragnie i do tego dąży. Te pragnienia są różne, ale wszystkie jednakowo silne. Widać także bolesne zderzenie cywilizacji z zacofanym, dzikim ludem dalekiej wyspy. Tak jak we wszystkich rejonach świata, tak i tutaj kolonizacja odniosła bardzo przykre dla rdzennej ludności skutki.