Wybitna książka chińskiego autora Cixin Liu została uhonorowana najważniejszą, najbardziej prestiżową nagrodą w literaturze fantastycznej, czyli Nagrodą Hugo (w 2014 r.). Książka stanowi pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Polecają ją tak wybitne postaci, jak Barack Obama czy George R.R. Martin.

Powieść rozpoczyna się w epoce maoizmu. Postrach w kraju sieją czerwonogwardziści. W Chinach powstaje tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg. Stamtąd zostaje wysłany sygnał w kosmos w celu poszukiwania kontaktu z życiem pozaziemskim. Naukowcom udaje się nawiązać kontakt z obcą cywilizacją. W badaniach uczestniczy Ye Wenjie, której ojciec, również naukowiec został zamordowany przez czerwonogwardzistów.
Następnie akcja powieści przenosi się do XXI wieku. Naukowiec Wang Miao bada tajemniczą serię samobójstw czwórki fizyków. W trakcie dochodzenia badacz dowiaduje się o istnieniu dziwnej gry o nazwie Trzy ciała. Gra polega na ratowaniu mieszkańców planety przed szkodliwym działaniem grawitacyjnym trzech planet. Okazuje się jednak, że gra ta nie jest jedynie fikcją.

„Problem trzech ciał” to powieść wstrząsająca pod wieloma względami. Przede wszystkim przerażają praktyki czerwonogwardzistów, terror panujący w kraju tak charakterystyczny dla krajów rządzonych przez despotów. Czerwonogwardzistki tłumaczące swe czyny tym, że to ich zadanie, że muszą wypełniać rozkazy do złudzenia, przypominają tłumaczących się na procesie w Norymberdze hitlerowców.


Opisując grę i działania naukowców autor bardzo mocno posiłkował się wiedzą ścisłą z zakresu fizyki, astronomii i podobnych im dziedzin. Tę trudną wiedzę tak jasno i umiejętnie wpisuje w fabułę powieści, że książka staje się przystępna nawet dla humanistów.

Nie jest to powieść łatwa ani przystępna. Na pewno jednak zachęca do sięgnięcia po dalsze tomy trylogii.