Przygody Sherlocka Holmesa” to zbiór dwunastu opowiadań o najbardziej znanym na świecie detektywie Sherlocku Holmesie oraz jego przyjacielu – doktorze Johnie Watsonie. Tej pary nie trzeba nikomu przedstawiać.

Dwanaście opowiadań to także tyle samo zbrodni. Nie zawsze chodzi o morderstwo – czasem tą zbrodnią jest kradzież czy oszustwo. Dwaj detektywi spotykają wiele najróżniejszych osób, a w tym sprytną Irene Adler, która zwinnie i inteligentnie wyrolowała słynnego Holmesa, a która w jego życiu pojawi się jeszcze niejednokrotnie. Śledztwa są trudne, zawiłe i opierają się głównie na dedukcji. Dotyczą ludzi z różnych warstw społecznych i o różnych pobudkach do popełnienia przestępstwa czy to oszustwa, czy też mordu. W każdym jednak widzimy wyraźnie geniusz Sherlocka Holmesa.

Zupełnie nie dziwi fakt, iż opowiadania stworzone ponad 100 lat temu do dziś uważane są za kultowe i mają tak samo wielu sympatyków, jak kiedyś. Holmes i Watson to para jedyna w swoim rodzaju. Są swoimi przeciwieństwami i jednocześnie się uzupełniają. Widzimy, że ich przyjaźń jest szczera i bardzo głęboka pomimo wielu prztyczków, jakie sami sobie nawzajem dają.

W tle opowiadań mamy pięknie opisaną Anglię XIX wieku, a zwłaszcza jej miejską część. Mroczny klimat, dorożki na deszczowych ulicach, barwne towarzystwo – to wszystko i jeszcze wiele innych elementów składa się na bardzo intrygujący obraz tego kraju sprzed wielu lat.

Książki o Sherlocku Holmesie i doktorze Watsonie to klasyka kryminału. Nawiązań do nich we współczesnym filmie i literaturze mamy wiele, dzięki czemu nawet wśród młodszego pokolenia zaszczepia się sympatię do tych kultowych postaci.