„Ptasiek” to niezwykła opowieść o przyjaźni, marzeniach i wojnie. Zawarte w niej wątki są szalone i piękne jak sama powieść. Przedstawiona zostaje historia młodego chłopaka, któremu obsesyjna miłość do ptaków pozwala uciec od szarej, ponurej i przygnebiającej rzeczywistości.

 

„Ptasiek” to literacki debiut Wharton’a, a jakże udany. Od razu zdobył sympatię wielu czytelników, którzy okrzyknęli powieść wyjątkowym dziełem literackim. Niektórzy jednak zarzucają powieści zbyt wulgarny język. Zupełnie jednak jest to niezrozumiałe, ponieważ właśnie w taki sposób udało się stworzyć naturalizm sytuacji, jakie były opisywane. Wadą może być na pewno jednak to, że nie do końca w jasny sposób została określona tożsamość tytułowego bohatera. Autor pozostawia w tym zakresie pewien niedosyt. Jest to jednak jedna z tych książek, które są przejmujące i bardzo poruszające. Książka spodoba się przede wszystkim osobom, które uwielbiają psychologiczne opowieści. W niektórych fragmentach powieść po prostu wzrusza. Zawiera głęboki przekaz, a także skłania do myślenia, co jest bardzo cenne.

 

Autor w bardzo sprawny sposób prowadzi narrację i umie zaciekawić czytelnika. Zwykłe nudne czynności np. hodowanie kanarków, ćwiczenia, tworzenie modeli opisuje w taki sposób, że nie można się oderwać od książki. Przygody chłopca są zabawne i interesujące. W związku z tym, na pewno nie będzie można nudzić się czytając tę właśnie książkę. Książkę tę można odbierać jako historię o poszukiwaniu siebie i własnej tożsamości.