Raport pelikana” to jedna z najsłynniejszych książek Johna Grishama, niekwestionowanego mistrza thrillera prawniczego.

Opinią publiczną i środowiskiem prawniczym wstrząsa zabójstwo dwóch sędziów Sądu Najwyższego. W związku z tymi zbrodniami pewna młoda i bystra studentka prawa Darby Show ma własną teorię dotyczącą sprawcy. Pisze tzw. raport pelikana, w którym bezpośrednio wskazuje osobę sprawcy. O swojej teorii mówi przyjacielowi, Thomasowi Callahanowi. Mężczyzna z kolei dzieli nią ze swoim zaufanym kolegą, agentem FBI. Niedługo po tym Thomas ginie. Do Darby dociera, że znalazła się w niebezpieczeństwie. Nie wie, komu ufać, ale jest pewna, że nie może swoimi pomysłami i tajemnicami dzielić się z FBI.

Autorowi udało się stworzyć w tej powieści gęstą aż atmosferę strachu. Dotyczy to przede wszystkim młodej Darby, która czuje się osaczona i wie, że grozi jej niebezpieczeństwo. Silny strach nie paraliżuje jednak bohaterki, a raczej motywuje ją do dalszej walki. Kobieta wie, że jej teoria była trafna. Wie, kto jest mordercą i zrobi wszystko, by to udowodnić. John Grisham w dużej mierze bazuje na bardzo silnych emocjach, których uzupełnieniem są równie dynamiczne wydarzenia, takie jak pościgi czy zabójstwa.

Raport pelikana” to thriller prawniczy. Fabuła dotyczy tej dziedziny nauki, która dla wielu osób jest nie tylko niezrozumiała, ale i nudna. Mimo to udało się autorowi ograniczyć prawniczy, ten najbardziej profesjonalny bełkot, który mógłby zanudzić każdego czytelnika. Nawet trudną terminologię ubrał w przystępny język, dzięki któremu powieść jest powieścią, a nie traktatem naukowym.