Rywalki. Książę i gwardzista” to uzupełnienie cyklu „Selekcja”. Krótkie nowelki pozwalają na poznanie okoliczności poznanych w powieści z innego punktu widzenia.


Bohaterem opowiadania „Książę” jest książę Maxon. Czytelnik ma okazję poznać jego życie jeszcze przed Eliminacjami. Okazuje się, że książę miał jedną osobę, która go rozumiała praktycznie bez słów. Była to Daphne, córka Króla Francji, najlepsza przyjaciółka. Pewnego dnia jednak Daphne znika i zostawia w sercu księcia bolesną ranę. Wkrótce później rozpoczynają się Eliminacje i książę spotyka Americę. W nowelce tej duo miejsca poświęcone jest na uczucia towarzyszące księciu, który wcale nie prowadzi tak sielankowego życia, jak mogłoby się wydawać. Brakuje mu wolności, czuje się jak ptak w złotej klatce.


Drugie opowiadanie, czyli „Gwardzista” opowiada o Aspenie. Był on ukochanym Americi jeszcze z czasu przed Eliminacjami. W nowelce można poznać go znacznie lepiej. Okazuje się, że jest on rozsądnym, bardzo odpowiedzialnym człowiekiem. Opowieść ta pozwala także na poznanie życie i pracę ludzi żyjących na królewskim dworze. Są wśród nich właśnie gwardziści, także pokojówki i wiele innych osób. Aspen musi się pogodzić z tym, że America już nie należy do niego. Zajmuje się swoją pracą na dworze, co pozwala mu zapomnieć o swoim smutku. Poznaje mroczne tajemnice króla. Czeka go walka z rebeliantami i mnóstwo innych przygód.


Niewielka książka będzie na pewno nie lada gratką dla fanów cyklu „Selekcja”. Można dzięki niej o wiele lepiej poznać tak ważnych bohaterów, jak obaj ukochani Americi, czyli książę Maxon i Aspen.