Sala balowa” to powieść obyczajowa z bardzo zaskakującym przesłaniem.

Akcja powieści dzieje się w szpitalu psychiatrycznym na skraju wrzosowisk w Yorkshire. Jest początek XX wieku, rok 1911. W tamtych czasach do zakładu dla obłąkanych trafiało się często z bardzo błahych powodów, co najlepiej udowadnia dwoje z głównych bohaterów. Młoda Ella była prządką w fabryce. Pewnego dnia wybiła okno, bo chciała poczuć świeże powietrze. Za taki wybuch niepohamowanej agresji została zamknięta w Sharston. Drugim bohaterem jest Irlandczyk John. Młody mężczyzna przebywał w przytułku dla ubogich, skąd został przeniesiony do szpitala. Bardzo ważną postacią w powieści jest także doktor Charles.

Pacjenci szpitala psychiatrycznego pracują na własne utrzymanie. Uprawiają pole, mają gospodarstwo. Kobiety piorą, sprzątają. Raz w tygodniu wszyscy spotykają się na sali balowej, gdzie doktor Charles umila im czas grą na fortepianie i skrzypcach. Te bardzo przyjemne wieczory są dla Elli i Johna szansą na spotkanie się. Młodzi ludzie zakochali się w sobie, ale muszą swoje uczucie ukrywać.

Wieczorki taneczne mają jednak nie tylko na celu umilenie czasu pacjentów. Doktor Charles to człowiek bardzo specyficzny. Swoich pacjentów poddaje badaniom. Zakłada on bowiem, że ciężka praca i obcowanie z kulturą może wpłynąć na zdrowie psychiczne jednostki. Wobec jednak braku zamierzonych efektów poglądy doktora stają się coraz bardziej skrajne. Uważa on, że należy eliminować słabsze i w jakiś sposób ułomne jednostki, aby zapobiec nadmiernej ich reprodukcji. Jest zwolennikiem eugeniki i sterylizacji.

Fabuła „Sali balowej” w głównej mierze opiera się na wątku obyczajowym i miłosnym. Poruszony został jednak także ważny i dość kontrowersyjny problem społeczny, jakim jest właśnie eugenika, której zwolennikiem był nawet Winston Churchill. To książka bardzo oryginalna i pomysłowa. Mówi o trudnych problemach. Fani powieści obyczajowej i społecznej na pewno nie będą zawiedzeni.