Kiedy Gerard trafia w jednej ze starych książek na opowieść o Sekcie Egoistów, wydaje mu się, że wpadł na trop niezwykłej zagadki. Próbuje odkryć, kim byli Egoiści i czemu uważali, że powinni skupiać się jedynie na własnych potrzebach? Ślady prowadzą Gerarda przez całą Europę.

Początkowe zainteresowanie szybko przeradza się w obsesję. Z dnia na dzień mężczyzna coraz bardziej interesuje się sprawą. Poświęca dla niej wszystko i wszystkich.

Główny bohater powieści, czyli Gerard jest również narratorem książki. Mieszka w Paryżu, we Francji. Jest naukowcem, który spędza całe dnie w bibliotece.

Książka porusza wiele zagadnień filozoficznych. Dotyka problemu sensu życia, świadomości własnego istnienia, życia w społeczeństwie, walki przypadku i przeznaczenia, znaczenia miłości w naszym życiu, kwestie istnienia Boga. Wszystkie poruszane zagadnienia są lekko muśnięte przez autora. Nie sposób ich wszystkich poruszyć i rozwinąć, ponieważ objętość książki nie jest aż tak duża. Czytelnik nie ma szans, aby zagłębić się w naturę egzystencjalną i zastanowić się nad tym, o czym mówi autor. W czasie czytania książki nie ma się zresztą nawet ochoty, aby przerwać i zastanawiać się nad kwestiami filozoficznymi. Tak bardzo interesuje nas to, co wydarzy się później. Chcemy dowiedzieć się, co odkryje Gerard i do takich wniosków dojdzie.

Po przeczytaniu tej książki można odczuć pewien niedosyt. Jednak od książek poruszających filozoficzne tematy związane z egzystencją, oczekuje się czegoś więcej. Szkoda, bo książka ma naprawdę bardzo duży potencjał.