Smażone zielone pomidory” to piękna, pełna ciepła opowieść o prawdziwej przyjaźni.

Historia zaczyna się od Evelyne. Przeżywająca dość trudne chwile kobieta odwiedza swoją teściową w domu spokojnej starości. Tam poznaje panią Ninnę Threagoode. Między kobietami nawiązuje się nić sympatii. Staruszka opowiada Evelyne historię swojego życia. W ten sposób przenosimy się do lat 20. i 30. XX wieku. W Alabamie był to czas dość trudny. Wielki Kryzys i panujący w kraju rasizm sprawiają, że ludziom żyje się naprawdę mało przyjemnie. Gdzieś w tej trudnej rzeczywistości kwitnie głęboka i szczera przyjaźń dwóch kobiet: Idgie i Ruth. Kobiety wspólnie otwierają kawiarnię Whistle Stop Cafe. Bardzo szybko kawiarnia staje się znanym z przepysznego jedzenia i przyjemnej atmosfery miejscem, gdzie przychodzi wielu mieszkańców miasteczka.

Opowieść pani Threagoode wydaje się luźna, lekka i taka zwyczajna – proste życie prostych ludzi z małej miejscowości. W historyjkach tych jest jednak mnóstwo ciepła, dużo uniwersalnych prawd oraz takiej prawdziwej, naturalnej szczerości.

Smażone zielone pomidory” to powieść bardzo sympatyczna i nastrajająca niezwykle optymistycznie. Opowieść o prawdziwej przyjaźni w tak trudnych czasach pozwala na odzyskanie wiary w ludzi nawet u największych pesymistów.

Autorce udało się bardzo dobrze oddać specyficzną atmosferę amerykańskiego Południa.

W książce przeplatają się rozdziały z różnych czasów. Pomiędzy opowieściami o latach 30. znajdują się rozdziały poświęcone teraźniejszym losom Eveylne. Kobieta pod wpływem opowieści nabiera bowiem energii i siły do pewnych zmian w swoim życiu. Od czasu do czasu natomiast pojawiają się rozdziały będące jakby fragmentami z tygodnika Dot Weems, dzięki którym fabuła nabiera mnóstwo humoru.

Powieść Fannie Flagg to poruszająca i bardzo sympatyczna powieść obyczajowa.