Głównym bohaterem książki jest Gustaw – intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel kobiecych wdzięków. Oprowadza on szwedzkiego gościa po Krakowie. Próbuje on zaprezentować Polskę jak najpiękniej się to da w latach 80. Pokazuje gościowi to co jest najpiękniejsze w Polsce i Polakach. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach.

Opowieść jest groteskowa i pełna humoru. Nazwiska kobiet przedstawiane w tej książce odnoszą się do cech ich osobowości, co jest bardzo ciekawym zabiegiem.

Co prawda książka nosi tytuł „Spis cudzołożnic”, ale tak naprawdę jest o tym zaledwie kilka stron. To tak naprawdę historia o Polsce i Polakach oraz naszych cechach narodowych. Gustaw został określony jako wielbiciel kobiet. Czytając książkę, można jednak odnieść wrażenie, że raczej jest filozofem niż miłośnikiem kobiecych wdzięków. W książce tej można zachwycić się oczywiście stylem pisarskim Pilcha, który jest nienaganny i jedyny w swoim rodzaju. Zdecydowanie pod tym względem nikt nie będzie miał nic do zarzucenia. Użyty tu język jest również bardzo staranny i zapewnia łatwe przebrnięcie przez całą książkę. Nie można będzie się od niej oderwać. Choć akcja nie jest mocno wciągająca, książkę będzie się czytało z bardzo dużą przyjemnością. Warto więc postawić na kawał dobrej literatury, która zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu, kto lubi twórczość Jerzego Pilcha. Warto więc po tę publikację sięgnąć.