Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” to sympatyczna, bardzo ciepła powieść dla nastolatek. Książka doczekała się filmowej ekranizacji.

Bohaterki powieści to cztery przyjaciółki: Carmen, Tibby, Lenna i Bridget. Po raz pierwszy mają one spędzić wakacje oddzielnie. Carmen wyjeżdża z ojcem na wakacje. Tam doznaje niemałego zawodu miłosnego. Lenna wyjeżdża do Grecji do swoich dziadków. Bridget udaje się na obóz piłkarski, gdzie zakochuje się na zabój w Ericu. Tibby zostaje w rodzinnym mieście. Ma pomagać w rodzinnym sklepie. Poznaje także chorą na białaczkę Bailey.

Przed wakacjami dziewczęta dokonują zaskakującego odkrycia. Carmen jakiś czas wcześniej kupiła w lumpeksie parę spłowiałych, nieco już podniszczonych dżinsów. Kiedy przyjaciółki zbierają się ostatni raz przed wakacjami, jedna z nich znajduje odłożone na półkę spodnie. Jakie jest zdziwienie nastolatek, kiedy okazuje się, że dżinsy idealnie leżą na każdej z nich niezależnie od rozmiaru. Dziewczyny postanawiają wysyłać sobie spodnie co tydzień i ich nigdy nie prać. W ten sposób te Magiczne Dżinsy stają się amuletem przynoszącym szczęście.

Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” to powieść bardzo ciepła. Pod pewnymi względami może wydawać się bardzo naiwna. Mimo to czyta się ją bardzo przyjemnie. Przygody każdej z dziewcząt są czasem wesołe, czasem zabawne, czasem natomiast dość przykre. Mimo to każda z nich może ze swoich perypetii wynieść jakieś nauki i pouczające wnioski.

Ann Brashares posługuje się bardzo ciekawym i przyjemnym językiem. Plastyczne opisy pozwalają wczuć się czy to w klimat grecki, czy meksykański. Nie bez powodu zresztą jest to jedna z ulubionych książek wielu nastolatek.