Joe Hill, czyli dokładniej Joseph Hillstrom King to syn jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy – Stephena Kinga. Joe Hill wydał książki wraz z ojcem, ale znane są także jego własne pozycje. Najnowsza z nich to postapokaliptyczna powieść pt. „Strażak”.

Stany Zjednoczone dotknęła straszna epidemia. Draconscale dotyka wszystkie miasta po kolei, to zakaźna plaga powodująca w większości śmierć. Jest to choroba dość przerażająca. Na początku na ciele zarażonych pojawiają się piękne plamy w złotym kolorze. Następnie jednak ciało zarażonego dosłownie ulega samozapłonowi, na skutek czego chory umiera. Chorobą bardzo łatwo się zarazić i nie ma nią żadnego lekarstwa.

Harper Grayson to pielęgniarka, która zajmowała się chorymi na tajemniczą przypadłość. Sama także znajduje na sobie teraz już nie tyle piękne, ile przerażające plamy. Wie, co ją czeka. Widziała to już wiele razy. Kobieta jest jednak w ciąży i ma nadzieję, że jej dziecko urodzi się zdrowe. Należy ona ponadto do osób, które są w stanie w miarę kontrolować swoją chorobę.

Na skutek tych tragicznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych powstają grupy ludzi, tzw. Szwadrony Kremacyjne. To zdrowi, którzy polują na zakażonych nazywanych „palnikami”. Przed tymi właśnie Szwadronami, radykalnymi bojówkami musi się ukrywać Harper. Kobieta trafia bowiem do społeczności ludzi umiejących tak jak ona trzymać swoją chorobę w ryzach.

Jednocześnie pojawia się on – Strażak. To człowiek, który ze swojej choroby zrobił prawdziwą broń. Nosi żółtą kurtkę strażaka i żelazny pręt. Staje w obronie słabszych, a jeśli trzeba, potrafi zasiać grozę.

„Strażak” to powieść bardzo wciągająca. Choć reklamowana jest jako horror, to bliżej jej jednak do powieści postapokaliptycznej, z gatunku science-fiction. Joe Hill to autor bardzo obiecujący. Z powieści na powieść jest coraz lepszy. Jest na nim duża presja, bo na pewno trudno być synem jednego z najwybitniejszych pisarzy i jednocześnie też próbować swoich sił w pisaniu. Mimo to można mieć nadzieję, że spod jego pióra wyjdzie jeszcze wiele równie ciekawych i mrocznych książek.