Świat podziemi” to kontynuacja „Porzuconych” Meg Cabot”.

Pierce, nastolatka, córka milionera znajduje się w zaświatach. Została tu sprowadzona przez Johna – Pana Podziemi, odzwierciedlenie mitycznego Hadesa. John kocha ją, a ona pomimo wszystko jest zakochana w nim. Trzeba jednak przyznać, że jest to związek niełatwy.

John twierdzi, że Podziemia to jedyne bezpieczne miejsce, dlatego Pierce musi być z nim. Dziewczynie jest trudno. Tęskni przede wszystkim do swojej rodziny. Świat Podziemi przeraża ją, nie czuje się dobrze.

W wyniku różnych okoliczności John zabiera Pierce na poszukiwanie jej kuzyna, Alexa. Kiedy przychodzi moment, w którym dziewczyna musi wybrać pomiędzy ukochanym a rodziną, nie waha się jednak i wybiera miłość. Tymczasem wychodzące powoli na jaw tajemnice Johna mogą być poważnym ciosem dla dziewczyny.

Świat podziemi” to książka niezwykle wciągająca. Autorka rozwinęła wszystkie rozpoczęte w poprzedniej części wątki. Nawiązanie do mitologii greckiej staje się tutaj jeszcze bardziej wyraziste. Mamy do czynienia nie tylko z mitem o Persefonie i Hadesie, ale także z Mojrami, czyli boginkami losu czy też Furiami.

Więcej także mamy okazję dowiedzieć się o tajemniczym Johnie. Jakie okoliczności doprowadziły do tego, że stał się Panem Podziemi.

Ciekawa jest również przemiana Pierce. W pierwszej części poznaliśmy zahukaną, pruderyjną i nieco osamotnioną nastolatkę. Teraz nabrała ona wiele pewności siebie i zdecydowania. Potrafi podejmować poważne decyzje.

Meg Cabot pisze książki lekkim i bardzo przystępnym językiem. Jednocześnie brak tu jakiejś naiwności i drażniącej prostoty. Obrazy są barwie opisane, język jest przyjemny i plastyczny. To sprawia, że od opowieści trudno się oderwać.