Szklany miecz” to kontynuacja bestsellerowej „Czerwonej Królowej”. Autorka nie tylko nie zawiodła czytelników, ale ponadto do drugiej części przyłożyła się znacznie bardziej. Powstała w ten sposób powieść przewyższająca swoją poprzedniczkę o kilka poziomów. Na pewno żaden fan nie jest zawiedziony.

Świat podzielony jest na Czerwonych i Srebrnych, a podział ten zależny jest od koloru krwi płynącej w żyłach. Są jednak także inni, Nowi, czyli ludzie, których krew jest czerwona, a którzy posiadają pewne nadprzyrodzone zdolności charakterystyczne dla Srebrnych. Do Nowych należy główna bohaterka, czyli Mare Barrow. Ta z pozoru zwykła dziewczyna potrafi kontrolować błyskawice.
Na tronie zasiadł okrutny i żądny krwi król Maven. Zrobi wszystko, aby jak najszybciej znaleźć Mare. Ona z kolei musi się skupić nie tylko na tym, aby nie dać się złapać, ale i na próbie odnalezienie wszystkich Nowych.
Tymczasem zbliża się wojna domowa. Po jednej stronie staną rebelianci, po drugiej ludzie króla. Mare musi zdecydować, kogo wspierać, co wbrew pozorom nie jest łatwym wyborem.

„Szklany miecz” to powieść niezwykle wciągająca. Dzieje się tu naprawdę mnóstwo. Autorka postarała się o stworzenie bardzo rozbudowanego świata. Ponadto nie poszła na łatwiznę, po linii najmniejszego oporu. Nie tylko trzymała się tego prostego, znanego schematu, czyli okrutnego świata i jednej bohaterki, która walczy o wolność w imieniu wszystkich. Znacznie ten schemat rozbudowała, dodała do niego mnóstwo wątków.

Dużą uwagę autorka skupiła także na przemianie Mare. I chociaż ta przemiana ewidentnie idzie w tę złą stronę, to jest ona jak najbardziej zrozumiała.

Nie pozostaje zatem nic innego jak polecić tę wyjątkową książkę.