Mata Hari miała wiele imion. Z domu była Margareth Geertriuda Zelle, na Jawie była nazywana panią MacLeod, a w Niemczech występowała pod kryptonimem H21. Prawdziwa kobieta-szpieg.

Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Bez trudu łamała kobiece serca, moralne nakazy. Nie były dla niej ważne drobnomieszczańskie obyczaje. Aby być niezależną, musiała zapłacić bardzo wysoką cenę. Choć od czasów, w których żyła Mata Hari upłynęło wiele wody, jej legenda jest nadal żywa. Pozostaje nadal symbolem odwagi i siły, jakiej do tej pory nie miała żadna inna kobieta na świecie. Paulo Coelho opowiada dzieje życia Mata Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między osadzoną w paryskim więzieniu kobietą, a jej adwokatem.

Coelho o najsłynniejszej kobiecie-szpieg opowiada w bardzo ciekawy sposób. Postać tajemniczej kobiety jest tutaj bardzo intrygująca i wciąga czytelnika. Sprawia, że czytelnik jeszcze mocniej się nią interesuje. Opisuje piekło, jakie przeszła w młodości. Nic nie stara się zataić, dlatego czytelnik może poznać historię Mata Hari niezwykle dokładnie. Mata Hari powiada o swoich marzeniach. Nie ukrywa i nie upiększa, nie koloryzuje i nie wybiela. Przekonuje, że przerosła swoją epokę, że wyprzedziła czasy, w jakich dane jej było żyć. Mata za swoją odwagę zapłaciła najwyższą cenę.

Zdecydowanie jest to bardzo wciągająca lektura, na którą jak najbardziej warto postawić.