Głównym bohaterem książki jest Richard Papen, który rozpoczyna studia w ekskluzywnym collage’u w Nowej Anglii. Staje się częścią społeczeństwa studentów filozofii klasycznej, którzy kierowani są przez ekscentrycznego profesora. Odkrywają nowy sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonią, na jaką narzekają rówieśnicy. Jednak, w momencie gdy eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nadal nie dają odpowiedzi, jak można daleko się posunąć, dochodzi do morderstwa.

 

„Tajemna historia” trzyma w napięciu do samego końca. Intelektualna opowieść skupia się na moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Przedstawia błędy młodości, oczekiwania wobec innych, a także obraz samego siebie i tego, jak nas postrzegają inni. Opowieść o młodych ludziach jest uzależniająca i bardzo mroczna. Razem z nimi odkrywamy, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

 

Donna Tartt miała niecodzienny pomysł na fabułę, co zdecydowanie jest mocną stroną tej książki. Ekscentryczni bohaterowie, ładny język i ciekawa narracja sprawia, że książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem. Występują tu także bardzo realistyczne opisy natury, a także bardzo dokładny opis życia studenckiego. Można mieć wątpliwości co do tego, czy studenci faktycznie tak postępują, jednak trzeba wierzyć autorce, że takie rzeczy również mogą się zdarzyć. Czasem natomiast można mieć wrażenie, że autora chce na siłę wynieść książkę na górną półkę wśród popularnych powieści. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ książka sama w sobie bardzo dobrze sobie radzi.