„Targowisko próżności” to jedno z najważniejszych dzieł angielskiej literatury XIX wieku. Becky Sharp to kobieta, która jak mało kto jest przygotowana do wielkiej kariery, odnoszenia sukcesów i bogactwa. Bezwzględna i powabna dama zrobi wszystko, aby osiągnąć swoje ciele. Na przekór swoim pożal się Boże korzeniom, pnie się po społecznej drabinie coraz wyżej. Nie zważa na przeciwności losu. Jedyne co jej przeszkadza, co ckliwa przyjaciółka Amelia, która cały czas tęskni za ukochanym wojakiem, Georgem.

 

Obydwie panie muszą pokonywać przeciwności losu i torować sobie drogę do wielkiego świata. W tym świecie jednak codziennością są wojny – te prawdziwe, jak i rodzinne. Fortuny natomiast rodzą się i umierają na pniu. Jedyną szlachetną i nie poddającą się urokowi pieniądza postacią jest Dobbin. Swoim niesamowitym oddaniem wnosi do powieści patos poprzez swoje uczucia do Amelii. Jest to obraz kontrastowy do przedstawianego groteskowego świata, w którym miłość i perypetie społeczne są przedstawiane w karykaturalny sposób.

 

Przedstawiona historia jest z pozoru banalna. Mamy wielkie elity, zamożne rodziny, a także kobiety, które chcą do nich należeć. Liczy się tutaj głównie to co na wierzchu, a nie to w środku. Ciekawa jest tu konsekwentna narracja, a także pewnego rodzaju dialogi z czytelnikiem, które bywają dowcipne, a nawet zabawne. Wszystko to dodaje powieści niezwykłego uroku. Dlatego tak dobrze się ją czyta. Na pewno nie będziemy nudzili się czytając tę powieść, która została okrzyknięta najważniejszym dziełem literatury angielskiej XIX wieku.