Ten jeden dzień” to napisana w bardzo poruszający sposób powieść obyczajowa. Choć jej tematem są właściwie proste wydarzenia z życia zwyczajnych ludzi, to nie pozwala ona nawet na chwilę znudzenia.

Allyson to młoda kobieta prowadząca bardzo uporządkowane życie. Jeden raz tylko zdobyła się na coś całkowicie nieoczekiwanego, spontanicznego, co zmieniło całe jej życie. W czasie swoich europejskich wakacji Allyson poznaje młodego, początkującego aktora Willema. Mężczyzna różni się od niej pod każdym względem. To wolny duch, artysta, który niczego nie planuje. Namawia Allyson do wyjazdu do Paryża. W taki sposób oboje spędzą w pięknej stolicy Francji całą dobę. Te 24 godziny będą miały ogromny wpływ na ich życie. Z minuty na minutę, z godziny na godzinę zakochują się w sobie. Później jednak młodym już zakochanym przyjdzie się rozstać.

Druga część powieści dotyczy Allyson już po te szalonej przygodzie. Kobieta wraca do rodzinnego domu, do akademika, ale nie potrafi zapomnieć o Willemie. Postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć.

Ten jeden dzień” to powieść o bardzo pięknych, wzruszających uczuciach. Próżno szukać tu jakiejś wartkiej akcji. Jest za to mnóstwo emocji, tęsknoty i miłości. Autor posługuje się bardzo pięknym językiem, który pozwolił mu na umiejętne opisanie uczuć towarzyszącym bohaterom opowieści. Czytelnik nie będzie zawiedziony.

Historia Allyson i Willema udowadnia, że jeden – zdawałoby się – krótki dzień potrafi zaważyć na całym życiu. Te kilka zaledwie godzin może zmienić wszystko.

Ten jeden dzień” posiada swój dalszy ciąg, czy może raczej drugą stronę. Powstała powieść „Ten jeden rok”, gdzie te same wydarzenia są opisywane z perspektywy Willema. W ten sposób można losy bohaterów poznać jak najdokładniej.