Trucizna” to jedna z tych powieści Alex Kavy, których bohaterką nie jest dobrze znana fanom pisarki agentka Maggie O’Dell.

Akcja prowadzona jest wielowątkowo. Główną bohaterką jest Sabrina Galloway pracująca w firmie EcoEnergy zajmującej się pozyskiwaniem oleju napędowego z kurzych odchodów. Wiedziona po części przeczuciem, a po części ciekawością trafia na trop bardzo poważnego przekrętu. Jeszcze nie wie, że już za chwilę będzie poszukiwana i podejrzewana o morderstwo. Nie zdaje sobie także sprawy z tego, że w ten sposób wchodzi w świat polityki, intryg na najwyższych szczeblach władzy i biznesowych oszustw.

W ten główny wątek wpleciony zostaje znacznie słabszy motyw terroryzmu i nieco tylko od niego wyraźniejszy wątek polityczny.

Trucizna” to książka dość skomplikowana, w której jest dużo informacji, bohaterów, ich historii, a nieco mniej głębszego przesłania. Znacznie odbiega od wciągających kryminałów, do których przyzwyczaiła czytelnika Alex Kava. Autorka próbuje pokazać tutaj świat brudnych intryg w polityce i biznesie. Widać, że nie ma w tym doświadczenia. Czytelnik otrzymuje zakończenie raczej mało klarowne, z którego tak naprawdę niewiele wynika. Wiele spraw pozostaje niejasnych. Rozwiązują się natomiast zagadki związane z głównymi bohaterami i to jest właśnie mocną stroną tej powieści.

Trucizna” to książka dość nierówna. Początek jest bardzo ciekawy. Zawsze, kiedy na pierwszych stronach powieści znajdujemy trupa, spodziewamy się, że później będzie coraz lepiej. Nie tym razem niestety. Środek książki jest dość rozwlekły zwłaszcza w rozdziałach poświęconych polityce. Wątek terrorystyczny z kolei mógłby być bardziej rozwinięty, co nadałoby na pewno historii więcej charakteru. Samopoczucie poprawia natomiast trochę zakończenie. Winni zostają ukarani, niewinni oczyszczeni z podejrzeń.

Główna bohaterka, Sabrina jest przedstawiona zbyt płasko, żeby wzbudzić cieplejsze uczucia. O wiele bardziej barwną postacią jest natomiast jej pełna wigoru, 81-letnia sąsiadka.

Choć ta powieść Kavy nie zachwyca ani nie wciąga tak jak inne książki autorki, to i tak jest warta uwagi. Twórczość tej pisarki to w końcu nie tylko rezolutna i charyzmatyczna Maggie O’Dell.