Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Powiedzenie to jest każdemu bardzo dobrze znane. A pochodzi z powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”. Athos, Porthos i Aramis i młody d’Artagnan są postaciami bardzo dobrze znanymi. Trzej muszkieterów i czterech awanturników walczą przeciw Richelieu, czyli geniuszkowi zbrodni. Dworskie spiski, złudna natura kobiet i silna męska przyjaźń wiele spraw komplikują i sprawiają, że nie tak łatwo jest przetrwać.

 

„Trzej muszkieterowie” to kawał bardzo dobrej literatury awanturniczo-przygodowej, której akcja osadzona jest w realiach Francji z czasów panowania króla Ludwika i kardynała Richelieu. W powieści świetnie został pokazany charakter głównych bohaterów. Każdy z nich jest indywidualistą na swój sposób, jednak potrafią połączyć się, gdy potrzebne są więzi przyjaźni do pokonania zła. Akcja goni tu akcje. Książka pełna jest pojedynków, pościgów i zaskakujących zwrotów akcji. Na pewno czytając tę powieść nie będziemy mogli narzekać na nudę. Oczywiście, nie należy zwracać uwagi na konteksty historyczne, ponieważ Dumas na potrzeby powieści mocno je nagiął. Historia zostaje pokazana jedynie z jednego punktu widzenia, czyli z punktu widzenia ludzi wiernych królowi, bez odniesienia do tego, jak wyglądała historia oczami wrogów.

 

„Trzej muszkieterowie” są pierwszą i jednocześnie najbardziej znaną powieścią z zakresu „płaszcza i szpady”. Arcydzieło literatury francuskiej zostało przełożone na wiele języków. Książka była wielokrotnie ekranizowana i adaptowana.