Ukochany nieśmiertelny” to dość mylący tytuł dla książki Cate Tiernan. Sugeruje, że mamy do czynienia z kolejnym romansem. Tymczasem powieść ta jest o wiele bardziej złożona.

Nastasya jest nieśmiertelną, aefreyffenką. Ma ponad 400 lat, ale zachowuje się jak nastolatka. Nie stroni od imprez, poznaje nowych facetów, nie przejmuje się kompletnie niczym. Przypomina raczej zbuntowaną nastolatkę niż nieśmiertelną istotę o magicznych zdolnościach. Pewnego dnia dochodzi jednak do przykrego wypadku spowodowanego przez kolegę dziewczyny. Pokazał w ten sposób swoje dość bestialskie oblicze, co przeraziło Nastasyę. W wyniku tego wydarzenia nieśmiertelna zmienia swoje zachowanie i udaje się na farmę, gdzie tacy jak ona szkolą się w wykorzystywaniu swoich magicznych zdolności. Dzięki temu Nastasya będzie mogła je wykorzystywać także do dobrych celów.

Autorce udało się stworzyć bardzo ciekawy, paranormalny świat. Obecna jest w nim magya, a jej częścią z kolei są różne rytuały, magiczne kręgi i czary. Wszystko to razem przywołuje na myśl czarownice i ich magię.

Ciekawa jest także główna bohaterka. Nastasya nie jest idealną postacią, wręcz przeciwnie. Na początku trzyma się od swoich „magicznych znajomych” daleko. Kompletnie nie przejmuje się swoim talentem i swoimi możliwościami. Jest za to pełna sarkazmu i autoironii. Traktuje wszystko z dystansem i często poczuciem humoru. Dzięki temu pomimo swojej nieśmiertelności jest bardzo ludzka.

Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Szybko się ją czyta, mimo że nie ma tu zbyt wiele dynamicznej akcji.