Umrzeć można z wielu powodów. Można umrzeć z miłości, tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, ze strachu i jeszcze z wielu innych powodów. Czasem umiera się nie po to, aby przestać żyć, ale po to, aby właśnie żyć ponownie, ale już zupełnie inaczej.

Kiedy świat nas pochłania, śmierć okazuje się jedynym wyjściem z tego, aby uratować się. Czasem warto wszystko postawić na jedną kartę, aby wreszcie zacząć żyć dokładnie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Weronika jednak postanawia umrzeć bez żadnego konkretnego powodu. Być może dlatego, że w życiu szukała łatwych rozwiązań, jej życie stało się nudne i przewidywalne. Nie było w jej życiu nawet grama szaleństwa. A gdzie można rozpocząć życie od nowa, jak nie w domu pełnym wariatów? Właśnie tam Weronika postanawia zbudować swoje życie od nowa. Weronika chce wreszcie żyć inaczej.

Chyba nie ma takiej osoby, która nie czułaby w pewnym momencie, że dopadła go rutyna. Wiele jest na pewno takich osób, które chociaż na chwilę zwątpiły w sens życia i w to, że wszystko uda się jeszcze naprawić. Takich ludzi jest wiele. Coelho właśnie do tych czytelników trafia i stara się im pokazać, że w każdej chwili można zmienić swoje życie, jeżeli tylko bardzo się tego chce. Wystarczy tylko odpowiednia dawka determinacji, a życie znów może nabrać kolorów i może stać się odpowiednio atrakcyjne.

Na pewno warto sięgnąć po tę książkę, jeżeli wydaje nam się, że nie potrafimy nic zmienić w swoim życiu. Bez dwóch zdań, z pomocą tej książki można będzie chociaż zobaczyć promyk nadziei.