Wichrowe Wzgórza” to arcydzieło literatury światowej. Jest to historia jednej z najtragiczniejszych miłości.

Heathcliff to osierocone dziecko Cyganów. Chłopiec zostaje przygarnięty przez pana Earnshaw zamieszkującego we dworze Wichrowe Wzgórza. Heathcliff traktowany jest tam bardzo dobrze. Córka pana domu, Katarzyna jest jego wielką przyjaciółką, a potem miłością jego życia. Bardzo źle zaczyna się dziać dopiero po śmierci pana Earnshawa. Jego syn, dziedzic traktuje Heathcliffa gorzej niż parobka, nawet nie jak człowieka. Chłopiec wytrzymuje wszystkie zniewagi, ciosy i kopniaki tylko przez wzgląd na ukochaną Katarzynę. Dziewczyna dorasta i zmienia się. Jest rozpieszczona, rozkapryszona, nie ma najlepszego charakteru. Postanawia wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Edgara Lintona. Heathcliff rozumie, że nie należy do jej świata, pochodzi z innej warstwy społecznej. Znika, ale ie po to, by w samotności lizać rany.

Mężczyzna w niewiadomy sposób zdobywa majątek i po kilku latach wraca na Wichrowe Wzgórza. Kieruje nim czysta nienawiść, wściekłość i żądza zemsty. Młodemu Earnshawowi, który kiedyś się znęcał nad Heathcliffem żyje się teraz bardzo niekomfortowo. To świetna okazja do zemsty.

Heathcliffowi nie wystarcza prosty akt zemsty. On w swojej nienawiści pragnie zniszczyć życie wszystkich, którzy go skrzywdzili.

Wichrowe Wzgórza” to niesamowita książka o olbrzymiej miłości i nienawiści. Wszystkie czyny bohaterów, zwłaszcza dwójki głównych kierowane są ogromnymi emocjami. Nie ma tu miejsca na spokój i rozsądek. Dosłownie każdy ruch powodowany jest przez miłość bądź równie dużą nienawiść. Autorka pokazuje wiele postaci, a prawie każda z nich posiada mnóstwo strasznych przywar. Hethcliff to człowiek po prostu zły, który nie zna przebaczenia. Kieruje nim takie zło, że wprost trudno uwierzyć w to, że taki człowiek potrafi kogoś kochać. Katarzyna z kolei to rozpieszczona kobieta, niestabilna i również posiadająca nieprzyjemny charakter.

Książka ta jest napisana tak pięknym językiem, że trudno uwierzyć, iż jest to jedyne wydane dzieło autorki. Niemniej tą właśnie książką Emily Bronte zapisała się w historii literatury światowej.