Joanny Chmielewskiej nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. „Większy kawałek świata” to powieść pochodząca z końca lat 70. Adresowana jest do młodzieży. Choć nie jest to książka nowa ani nawet napisana w modnym teraz stylu, to i tak znajduje wciąż wielu wielbicieli.

Bohaterkami powieści, a także całego cyklu to dwie przyjaciółki: Tereska i Okrętka. Młode dziewczyny nie potrafią bez siebie żyć. Są dla siebie nawet nie jak przyjaciółki, ale nawet jak siostry bliźniaczki. Tereska i Okrętka wybierają się na wspólne wakacje do Augustowa. Po drodze psuje się im jednak samochód i koniec końców trafiają w zupełnie inne miejsce Mazur. Tak zaczyna się ich pełna akcji przygoda.

Na kempingu dziewczyny znajdują ślady tajemniczych ognisk. Wskutek różnych okoliczności okazuje się, że ogniska te są dziełem i elementem większej szajki przestępczej. Tereska i Okrętka w taki właśnie sposób mieszają się w niebezpieczną i skomplikowaną aferę kryminalną.

Większy kawałek świata” to młodzieżowa książka detektywistyczno-przygodowa. Przygody bohaterek są bardzo wciągające, czasem faktycznie ryzykowne i przede wszystkim realistyczne. Choć proza lat 70. znacznie odbiega od współczesnego nurtu, to wciąż wzbudza zainteresowanie, a czasem i sentyment. Joannie Chmielewskiej trudno odmówić dobrego stylu pisania i znakomitego poczucia humoru. Książka jest bardzo gustowna, ciepła i sympatyczna.

Większy kawałek świata” to przykład literatury młodzieżowej bez efektów specjalnych, wampirów, wilkołaków, magii i trójkątów miłosnych. Jest za to czysta przyjemność czytania.