Michael Dobbs to twórca znanego już na całym świecie „House of Cards”. „Wojna Winstona” opiera się na prawdziwych wydarzeniach, opowiada o prawdziwych postaciach historycznych.

Akcja zaczyna się w 1938 roku. Hitler napada na Czechosłowację. Ówczesny brytyjski premier Chamberlain ignoruje ten incydent. Agresję Hitlera za zupełnie niegroźną mają także inni czołowi politycy, Jest tylko jeden człowiek, który podejrzewa, że Hitler ma o wiele większe i bardziej niebezpieczne plany. Osobą tą jest Winston Churchill. Polityk ten uważa premiera Wielkiej Brytanii za zbyt pokojowego i miękkiego. Uważa, że brak mu zdolności przewidywania, że jest zbyt naiwny. Zaczyna zatem knuć skomplikowaną intrygę, której celem będzie doprowadzenie go do władzy i uratowanie Wielkiej Brytanii przed faszystowskim agresorem.

Winston Churchill to mąż stanu, jeden z najbardziej uznanych polityków. Choć jedni uważają go za geniusza, inni za zdrajcę, to nie można mu jednak odmówić zdolności przywódczych, wizjonerstwa i ogromnej inteligencji. Michael Dobbs skupia się w swojej genialnej powieści na przeciwstawieniu dwóch jakże różnych polityków. Chamberlain jest inteligentny, bezkompromisowy, ale jednocześnie dość skostniały, nazbyt konserwatywny. Churchill ma ogromne umiejętności stratega, jest przebiegły, kocha swój kraj i równie bezkompromisowo walczy o jego interesy. Być może trudno go nazwać dobrym człowiekiem, bo jest raczej ekscentryczny, ale nie można mu odmówić oddania i miłości do swojej ojczyzny.

Michael Dobbs przybliża wydarzenia historyczne, które dla młodszego pokolenia mogą już być zupełnie nieznane. Autor robi to w taki sposób, że czyta się je jako fascynującą powieść. Taka właśnie jest ta książka – porywa od pierwszych stron. Niezbyt piękny świat polityki opisany został tutaj ze wszelkimi szczegółami. Jest zatem cała masa intryg, kłamstw i manipulacji. Plany brytyjskich strategów odbijają się nie tylko na polityce kraju, ale i całej Europy w tym trudnym czasie, jakim były lata poprzedzające II wojnę światową.

Miłośnicy historii XX wieku nie będą zawiedzeni. Michael Dobbs posługuje się mistrzowskim językiem. Jego zdolności literackie są wprost nieograniczone. Powieści tego autora czyta się błyskawicznie.