Nanette jest pilną uczennicą i gwiazdą szkolnej ligi piłkarskiej. Jest także posłuszną córką, która nie sprawia swoim rodzicom większych problemów. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje. Wszystko zmienia się, gdy w jej ręce trafiają Kosiarze balonówki, czyli niepublikowana od kilku lat kultowa powieść.

Nanette zagłębia się w przedstawiony tam świat. Czyta książkę wiele razy. Chce być taka, jak jej główny bohater. Chce być buntowniczką. Choć udaje rebeliantkę, w środku nadal jest dawną Nanette, czyli samotną introwertyczką. W pewnym momencie zostaje zmuszona dokonać pewnych trudnych wyborów. Przekona się, że za bunt czasem trzeba zapłacić naprawdę wysoką cenę.

Książka wypełniona jest filozoficznymi, jak i psychologicznymi przemyśleniami. Bohaterowie są młodzi, choć czasem zachowują się jak doświadczeni przez los ludzie, którzy posiadają wielką mądrość. Autor stworzył nieco przerysowanych bohaterów, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Książka udowadnia, że czasem warto zrzucić maskę i zacząć żyć po swojemu. Quick w swojej powieści ukazuje inny punkt widzenia, wyzwalający, niesamowicie odważny i mimo wszystko trudny do realizowania we własnej rzeczywistości. Jednak można spróbować – przynajmniej na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tą historią, jej sensem i przesłaniem.

Książka została napisana lekkim językiem, który sprawia, że czyta się ją z dużą przyjemnością. Narracja jest pierwszoosobowa. Historia zostaje ukazana z perspektywy Nanette, która w zgrabny sposób opowiada nam swoją historię.