Na podstawie „Wyspy tajemnic” nakręcony został doskonały film o tym samym tytule, gdzie w główne role wcielili się m.in. Leonardo DiCaprio i Ben Kingsley. Thriller ten w wersji kinowej jest bardzo zaskakujący, ale w wersji tradycyjnej jest do tego przerażający jak najlepszy horror.


Akcja powieści dzieje się w 1945 roku. Na obszarze Zatoki Bostońskiej znajduje się piękna, malownicza wyspa Shutter Island. W urokliwej scenerii powstało mało przyjemne miejsce, pełne raczej mroku i grozy – szpital psychiatryczny dla chorych umysłowo przestępców. Kiedy znika jedna z pacjentek, na wyspę przybywają dwaj agenci federalni. Rachel Sorando właściwie nie miała szans ucieczki. Przebywała w zamkniętej celi z zakratowanym oknem. Obszar szpitala jest doskonale strzeżony, a wyspa jest jednak wyspą. Tak możliwości poszukiwań, jak i ucieczki są ograniczone. Kobieta pozostawiła po sobie jedynie zaszyfrowaną wiadomość. Agenci Tedd i Chuck prowadzą bardzo trudne śledztwo, które doprowadzi ich do zaskakujących rezultatów. W tym czasie na wyspę przybywa straszna burza, która dodatkowo wzmaga grozę sytuacji.


Historia opowiedziana w „Wyspie tajemnic” kończy się nie tyle zaskakująco, ile szokująco. Nikt nie spodziewałby się takiego zakończenia jak w tej książce. Bardzo ważną rolę odgrywa w powieści szalejąca na wyspie burza. Sprawia ona, że atmosfera staje się ciężka, przytłaczająca, przerażająca. Huragan, bliskość okrutnych, szalonych przestępców, do tego tajemnicze zniknięcie i cień równie straszliwej II wojny światowej, jaki kładzie się na uczestników tego dramatu – takie połączenie daje niesamowity efekt.