Zachowaj spokój” to wielowątkowa powieść Harlana Cobena, która już od pierwszych stron trzyma w napięciu.


Państwo Baye są rodzicami nastoletniego licealisty Adama. Ludzie ci bardzo kochają swojego syna, chcieliby go strzec przed całym złem tego świata. Czasem wydają się nawet przewrażliwieni. Nie można jednak nie docenić tego, że wszystko robią z prawdziwej miłość. Właśnie ta ostrożność podpowiedziała, żeby na komputerze Adama zainstalować specjalny program szpiegowski. W taki sposób dowiadują się czegoś bardzo dziwnego.
Przyjaciel Adama popełnia samobójstwo. Jakiś czas po tym zdarzeniu chłopak otrzymuje wiadomość mailową o bardzo tajemniczej treści: „Już dawno po wszystkim. Po prostu siedź cicho i wszystko będzie dobrze”. Czy nastolatek ma jakieś informacje o śmierci kolegi?
Kolejnym szokiem dla państwa Baye jest pojawienie się w ich domu agentów FBI. W szeregu licznych pytań i zagadek pojawia się jeszcze zagadka brutalnego zabójstwa na przedmieściach Nowego Jorku. Sprawą zajmuje się detektyw Loren Muse. Co łączy te wszystkie sprawy?


„Zachowaj spokój” to powieść pełna licznych zagadek. Na początku czytelnik zapoznaje się z kilkoma wątkami, które wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Późnej jednak autorowi udaje się je połączyć w spójną i bardzo ciekawą całość. Harlan Coben w tej powieści popracował nie tylko nad wątkiem kryminalnym. Widać także, że zadbał o tło obyczajowe oraz jak najlepsze wykreowanie postaci. Porusza ważne problemy społeczne i umiejętnie wplata je w bardzo wciągającą fabułę. To książka, która nie tylko zapewni ciekawą rozrywkę, ale również zmusi do przemyśleń paru kwestii.