C. L. Taylor to brytyjska autorka znana z wciągających thrillerów psychologicznych. Do takich zalicza się pochodząca z 2016 roku powieść „Zaginiony”.

Rodzina Wilkinsonów prowadzi spokojne życie w jednym z angielskich miasteczek. Wszystko się jednak zmienia, gdy po pewnej kłótni młodszy z dwóch synów – Billy wychodzi z domu, by więcej już nie wrócić.

Po półrocznej nieobecności nastolatka rodzina decyduje się na telewizyjny apel, który niestety okazuje się zupełną klapą. Nie dość, że w żaden sposób nie przyczynia się do rozwiązania zagadki dotyczącej miejsca pobytu Billy’ego, to jeszcze rzuca podejrzenia na pozostałych członków rodziny.

Poważny problem rzutuje na całe rodzinne życie. Dochodzi do licznych kłótni i sporów. Mark, ojciec czuje się winny zniknięcia syna. Starszy z braci – Jake również nie potrafi sobie poradzić z problemem. Najmocniej jednak to wszystko przeżywa matka, Claire. Zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Budzi się w dziwnych miejscach z lukami w pamięci.

Tajemnice i zagadki rodzą się jedna po drugiej. Jednocześnie żadna nowa informacja nie zbliża do odnalezienia zaginionego Billy’ego.

Zaginiony” to książka niesamowicie wciągająca, od której trudno się oderwać. Narratorem jest matka, Claire. Dzięki temu w bardzo dokładny sposób są przedstawione jej uczucia. Autorka podkreśla przede wszystkim niezwykle silną więź łączącą matkę z synem. Narracja prowadzona jest dynamicznie, momentami nieco chaotycznie, ale dzięki temu emocje pokazane są bardzo autentycznie.

Rozwiązanie zagadki jest bolesne i dość trudne dla wszystkich bohaterów powieści. Okazuje się, że najbliżsi są zupełnie inni niż może się wydawać. Wiele osób na pewno zada sobie pytanie o to, czy faktycznie warto wszystkim w pełni ufać.

Powieść „Zaginiony” porusza kilka bardzo aktualnych problemów. Znajdujemy tutaj typowe problemy z nastolatkami, małżeńskie spory, rodzinne tajemnice. Jest pornografia, molestowanie seksualne, kłamstwa i szantaż. To rzeczy, które tak naprawdę mogą dotknąć każdego.

Autorka sama jest matką. Być może dzięki swojemu doświadczeniu udało jej się przedstawić targające Claire emocje w sposób bardzo prawdziwy. Matki czytające tę powieść na pewno z łatwością wczują się w główną bohaterkę i zarazem narratorkę.

Zaginiony” to dynamiczny i bardzo wciągający thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem.