Ester, żona znanego pisarza, znika bez śladu. Ostatni raz była widziana z młodym tłumaczem z Kazachstanu. Co się z nią stało? Czy została porwana, a może uciekła z kimś innym? Pisarz postanawia ułożyć sobie życie bez żony. Wiąże się z inną kobietą i tworzy kolejne powieści.

Jednak nadal nie może zapomnieć o swojej żonie. Staje się ona jego obsesją. To właśnie wokół niej krążą wszystkie jego myśli. By ją odnaleźć postanawia zorganizować podróż do Azji Środkowej. Podróż ta jest dla niego szansą na to, aby znów rozkwitła w nim miłość.

W książce tej Coelho podejmuje ponownie temat miłości. Pokazuje on miłość z perspektywy mężczyzny, który stracił swoją ukochaną i nie potrafi sobie z tą stratą poradzić. Bohater oswaja nas z tym co ważne w życiu i z tym co, choć dużo bardziej jest widoczne dla naszego otoczenia, okazuje się bezwartościowe. Szczególnie w relacjach z drugim, bliskim człowiekiem. Jest to książka, która przypadnie na pewno do gustu osobom, które uwielbiają styl pisarski Coelho. Jest on tutaj bardzo dobrze widoczny. W mistrzowski sposób autor ukazał swoje podejście do świata oraz to, jak go postrzega. Bez dwóch zdań, „Zahir” jest książką, którą powinien przeczytać każdy fan twórczości Coelho. Na pewno można będzie dzięki temu poszerzyć swój pogląd na temat miłości i tego, co dzieje się we współczesnym świecie. Z pomocą Coelho wyciągnięcie odpowiednich wniosków będzie dużo prostsze. Warto więc zdecydować się na takie rozważania, które mogą okazać się bardzo wartościowe pod wieloma względami.