Zapach domów innych ludzi” to debiutancka powieść Bonnie-Sue Hitchcock. To powieść bardzo oryginalna z wielu różnych względów.

Akcja powieści dzieje się w chłodnej, odległej Alasce i już sam ten fakt wyróżnia tę książkę spośród innych debiutów literatury współczesnej. Bohaterami jest czwórka nastolatków: Ruth, Dora, Hank i Alice. Każde z nich ma za sobą różne, bardziej lub mniej przyjemne przejścia.

Powieść podzielona jest na cztery części odpowiadające czterem porom roku. Z kolei każda z tych części podzielona jest na mniejsze rozdziały. Narratorem każdego z nich jest jeden z czwórki bohaterów. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowa, co dodaje samej książce wiele atrakcyjności.

Każde z czwórki bohaterów ma za sobą jakieś przejścia. Każde z nich ma także jakieś skryte pragnienia. Marzeniem Ruth jest bycie kochaną. Dora to bohaterka stłamszona przez własną matkę. Jedyną szansą dla Hanka chcącego w życiu osiągnąć coś więcej niż inni jest ucieczka z małego miasteczka na końcu świata, w jakim jemu i jego braciom przyszło mieszkać. Jedyną radosną i w pewien sposób szczęśliwą osobą jest Alyce. Marzeniem dziewczyny jest zostanie baletnicą.

Powieść opowiada o perypetiach czwórki nastolatków, o rzeczach w zasadzie prostych, codziennych. Autorka robi to jednak z tak ogromnym urokiem, że chłodne i mało przyjemne miejsce w chłodnej Alasce nabiera wiele magii. W trakcie tych pozornie błahych wydarzeń dużą rolę odgrywają właśnie zapachy. Poszczególne ich rodzaje są przypisane do określonych postaci książki.

Zapach domów innych ludzi” to powieść wciągająca od pierwszych stron. Piękno ukryte w prostocie zachwyci każdego.